Kun­nan­joh­ta­jat puu­haa­vat Lappiin 800 ki­lo­met­rin vael­lus­reit­tiä – ruo­kai­lut ra­vin­to­lois­sa ja yöksi sänkyyn

Lapinpolkua, Lapin omaa Santiago de Compostelaa, käveltäisiin tai pyöräiltäisiin kevyen repun kanssa, majoituspalvelusta toiseen.

Sodankylä, Inari, Utsjoki ja Enontekiö suunnittelevat yhteistä vaellusreittiä. Kuvassa oleva reitti on Pallas-Yllästunturin kansallispuistossa.
Sodankylä, Inari, Utsjoki ja Enontekiö suunnittelevat yhteistä vaellusreittiä. Kuvassa oleva reitti on Pallas-Yllästunturin kansallispuistossa.
Kuva: Jussi Pohjavirta

Lapin neljä kunnanjohtajaa ovat ideoineet yhteistä, kunnasta toiseen kulkevaa vaellusreittiä.

Kaikkiaan noin 800 kilometrin pituinen vaellusreitti kulkisi Sodankylässä, Inarissa, Utsjoella ja Enontekiöllä ja mahdollisesti Kittilässä.

– Olemme pohtineet, pystyisikö Lappiin rakentamaan tällaisen kävellen tai polkupyörällä mentävän reitin, Sodankylän kunnanjohtaja Petri Härkönen kertoo.

Härkösen lisäksi ideoinnissa ovat tähän mennessä olleet mukana Inarin kunnanjohtaja Toni K.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä