Korona ei ole tuonut muutoksia siihen, haudataanko vainaja uurnahautauksella vai perinteisellä arkkuhautauksella. Korona ei näy myöskään erityisesti kuolleisuuden kokonaiskasvuna Pohjois-Suomessa. Kuva on Oulun Intiön ison kappelin kylmiöstä.
Kuva: Pekka Peura
Tarttuvan taudin sairastaneet vainajat laitetaan aina suojapussiin, jonka jälkeen arkkua ei enää saa avata.
Näin kertoo tarttuvan taudin sairastaneiden vainajien arkuttamiseen liittyvistä täsmäohjeista ylipuutarhuri Sari Hirsikorpi Oulun evankelisluterilaisten seurakuntien hautauspalveluista.
Hirsikorven mukaan hautaustoimistot huolehtivat vainajaa arkuttaessa siitä, että hautauspalvelut saavat tiedon, että kyseessä on tartuntatauti.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut