Ko­ro­na-avus­tus­ten toi­ses­sa jaossa kult­tuu­ril­le lähes 17 mil­joo­naa euroa – Oulun teat­te­ri saa 150 000 euroa, Oulu Sin­fo­nia 100 000 euroa ja Museo- ja tie­de­kes­kus Luuppi 140 000 euroa

Avustukset on tarkoitettu tukemaan taidelaitosten toimintaa ja tehtävien hoitamista koronapandemian aikana ja auttaa niitä selviämään vaikeiden aikojen yli. – Tarvitsemme sitä iloa ja niitä elämyksiä, mitä museot, musiikki, teatteri, tanssi ja muut kulttuurin muodot tuovat elämäämme, tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko sanoo.

Museo- ja tiedekeskus Luuppi Oulusta sai uudessa jaossa opetus- ja kulttuuriministeriöltä 140 000 euroa korona-avustusta.
Museo- ja tiedekeskus Luuppi Oulusta sai uudessa jaossa opetus- ja kulttuuriministeriöltä 140 000 euroa korona-avustusta.
Kuva: Matti Räty

Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt korona-avustuksina lisää yhteensä lähes 17 miljoonaa euroa museoille, teattereille, orkestereille ja kansallisille taidelaitoksille. Avustus on tarkoitettu tukemaan niiden toimintaa ja tehtävien hoitamista koronapandemian aikana ja auttamaan toimijoita selviämään vaikeiden aikojen yli.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä