Kon­sert­tiar­vio: Val­veu­tu­nut­ta jazzia ja kitaran uni­ver­saa­lia kau­neut­ta Elo­jaz­zin ava­jais­kon­ser­tis­sa

Elojazzien avajaiskonsertissa soi Joris Roelofsin bassoklarinetti sekä Teemu Viinikaisen kitara.

Hollantilainen Joris Roelofs esiintyi Elojazz-festivaalin konsertissa heinäkuun lopulla. Kuva on Roelofsin mediakuva-arkistosta.
Hollantilainen Joris Roelofs esiintyi Elojazz-festivaalin konsertissa heinäkuun lopulla. Kuva on Roelofsin mediakuva-arkistosta.
Konsertti

Elojazz-konsertti Oulun Pyhän Tuomaan kirkossa 31.7. Joris Roelofs, bassoklarinetti. Teemu Viinikainen, kitara.

Oulun Elojazz -festivaali soi jo 36. kertaa. Avajaiskonsertti Pyhän Tuomaan kirkossa tarjosi kaksi omaperäistä jazz-sooloesitystä. Kirkon kivilattia ja kovat seinäpinnat tuottavat melko voimakkaan, mutta suhteellisen lyhyen kaiun. Illan esityksille tällainen akustiikka sopi odotuksia paremmin.

Bassoklarinetistin soolokonsertti on harvinainen tapaus. Hollantilainen Joris Roelofs (s.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä