Koil­lis­maan vih­rei­den päätös kuo­hut­taa puo­lueen pii­ris­sä – pii­ri­joh­ta­ja perui kui­ten­kin ero­uh­kauk­sen

Lain mukaan kunnallisjärjestöillä on itsellään mahdollisuus päättää kuntavaaliehdokasasettelusta. Yleensä vain vakava rikostausta on syy listojen ulkopuolelle jäämiselle.

Seppo Sorvari harkitsee eroa tehtävästään Oulun vaalipiirin vihreiden puheenjohtajana. Arkistokuva.
Seppo Sorvari harkitsee eroa tehtävästään Oulun vaalipiirin vihreiden puheenjohtajana. Arkistokuva.
Kuva: Vesa Joensuu / Arkistokuva

Oulun vaa­li­pii­rin vih­rei­den pu­heen­joh­ta­ja Seppo Sorvari ei aio erota paikaltaan. Sorvari kertoo asiasta torstaina iltapäivällä lähettämässään tiedotteessa.

Sorvari kertoi aiemmin torstaina, että harkitsee eroa. Syyksi hän sanoi tapauksen, jossa Koillismaan vihreät ei hyväksynyt kuusamolaista Jyrki Mäkelää kuntavaaliehdokkaakseen.

– Vihreässä puolueessa on tilaa keskustelulle ja erilaisille mielipiteille. Käytännön päätökset ja ratkaisut esimerkiksi ehdokkuuksista tekee kuitenkin jokainen kunnallisjärjestö itsenäisesti, Sorvari kertoo torstaina iltapäivällä lähettämässään  tiedotteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä