Kir­jai­li­ja Johanna Hulkko palasi kou­lu­ty­tök­si 1970-lu­vun Ouluun – Raksila oli värikäs paikka kasvaa, mutta kodin ul­ko­puo­lel­la vaani ai­nai­nen uhka

Johanna Hulkko sijoitti uuden romaaninsa tapahtumat omaan lapsuusympäristöönsä. Hän ei halunnut maalata idylliä vaan kirjoittaa maailmasta, joka oli "iso, pelottava ja aika vähän lasten".

Johanna Hulkon lapsuudenkoti oli ja on yhä Syrjäkadun varressa Oulun Raksilassa. Lapsena kirjailijaa kiehtoi ikkunoista ja parvekkeelta avautuvien näkymien tarkkailu, eikä hän ole väsynyt siihen vieläkään.
Johanna Hulkon lapsuudenkoti oli ja on yhä Syrjäkadun varressa Oulun Raksilassa. Lapsena kirjailijaa kiehtoi ikkunoista ja parvekkeelta avautuvien näkymien tarkkailu, eikä hän ole väsynyt siihen vieläkään.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Taivastorni, toden totta.

Nimitys, jota neljättä luokkaa käyvä oululainen Hannele kotitalostaan käyttää, on osuva. Syrjäkadun varressa seisovan tornitalon kahdeksannesta kerroksesta näkyy iso pala Oulua: Intiö, Koskenniska, Raksila, Karjasilta, Höyhtyä, Heinäpää.

Hannele on mielikuvituksen tuotetta, hänen kotinsa ei. Vaikka fiktion ja todellisuuden välille ei koskaan voi vetää yhtäläisyysmerkkiä, käytännössä Johanna Hulkko on sijoittanut Onnenpäiviä-romaaninsa päähenkilön omaan lapsuudenkotiinsa Oulun Raksilaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä