Tilaajille

Kes­ki-Eu­roo­pas­sa mat­ka­park­ke­ja pal­ve­lui­neen on ka­ra­vaa­na­reil­le joka ky­läs­sä, Oulussa ei yhtään – Ruot­sa­lai­nen Eine Määttä vietti neljä päivää Raatin park­ki­pai­kal­la

Oulusta puuttuvat edulliset matkaparkit, joista löytyisivät minimipalvelut karavaanareille. Oulun kaupungilta toivotaan reagointia, mutta vastuuta siirretään mieluummin yksityisille toimijoille.

Berliinissä kaikki toimi. Aivan suurkaupungin keskustan matkaparkissa oli 70 matkailuautoa, ja kentän keskellä olevissa konteissa oli tarvittavat palvelut pesutiloista jätevesien tyhjennyspisteisiin. Sähköä sai tarvittaessa, ja metroasemakin oli aivan vieressä.

Oululainen Juha Lumila vietti tänä kesänä kuukauden Euroopassa kiertäen asuntoautolla vaimonsa kanssa kymmenen eri maata. Yöpyminen tapahtui pääasiassa edullisissa matkaparkeissa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä