Kalevan lu­ki­joi­den mie­les­tä tien­var­sien le­väh­dys­pai­kat ovat liian sot­kui­sia – tau­ko­pai­kal­ta voi löytyä jopa heit­teil­le jä­tet­ty­jä sohvia

Vaikka lukijat pitävät Kalevan kyselyn perusteella tienvarsien levähdyspaikkoja liian sotkuisina, niitä halutaan silti lisää.

Takukankaan pohjoiseen suuntaavan tien puolella olevat roskat maanantaina.
Takukankaan pohjoiseen suuntaavan tien puolella olevat roskat maanantaina.
Kuva: Teija Soini

123 lukijaa vastasi pikakyselyymme tienvarsien levähdyspaikkojen sotkuisuudesta Oulun seudulla. Ylivoimainen enemmistö, noin 89 prosenttia vastaajista, piti levähdyspaikkoja liian sotkuisina.

Avoimissa vastauksissa levähdyspaikkoja kritisoitiin yleisestä epäsiisteydestä, roskaisuudesta, vessojen huonosta kunnosta, ilkivallasta, huollon puutteesta ja turvattomuudesta.

Moni vertasi tilannetta Ruotsiin ja erityisesti Norjaan, joissa koetaan asioiden olevan paremmin.

– Levähdyspaikat on todella alkeellisia. WC:itä on harvoin ja jos on, ne ovat siivottomia ja täysin hoitamattomia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä