Kaksi työn­te­ki­jää al­tis­tui myr­kyl­li­sel­le kaa­sul­le Kemin sel­lu­teh­taal­la – "I­som­mis­sa mää­ris­sä se voi olla hen­gen­vaa­ral­lis­ta, mutta siitä ei ollut tässä ti­lan­tees­sa kyse"

Kemin Sahansaaressa Metsä Fibren sellutehtaalla sattui torstaiaamuna onnettomuus, jossa kaksi henkilöä altistui myrkylliselle kaasulle, klooridioksidille.

Pelastuslaitoksen tiedotteen mukaan henkilöt saivat kuumaa sellumassaa päällensä. Tehtaanjohtaja Timo Ahonen kertoo, että massasta ei aiheutunut työntekijöille vahinkoa. Kyse oli altistumisesta massan sisältämälle klooridioksidikaasulle.

Ahonen kertoo, että tehtaan ulkopuoliset, yhteistyökumppanin työntekijät olivat tarkastamassa valkaisutornin mitta-anturia rutiinitoimenpiteenä, kun vuoto tapahtui.

– Klooridioksidi on kaasuna pieninä määrinä hengitysteitä ärsyttävä, joka aiheuttaa kurkkuun kutinaa ja yskää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä