Kajaanissa on todettu sunnuntaina kaksi uutta koronatartuntaa, kertoo Kainuun sote tiedotteessaan.
Molemmat sairastuneet ovat jo aiemmin karanteeniin määrättyjä henkilöitä ja liittyvät viime viikon laajempaan ryppääseen. Kummastakin tartunnasta määrättiin karanteeniin yksi lähipiiristä altistunut henkilö.
Kainuussa on ollut liikkeellä huhu, jonka mukaan terveysviranomaiset salailisivat tietoa koronarokotuksen aiheuttamasta kuolemantapauksesta. Kainuun sote ampuu huhut alas ja toteaa, ettei Kainuussa ole tiedossa yhtään sairaalahoitoa vaativaa rokotereaktiota tai kuolemaa. Kainuun sote pyytää, että kansalaisten huolta ei kasvatettaisi perättömiä tietoja levittämällä.
– Suomessakin on tapauksia, jossa ajallinen yhteys jo muutoin heikossa kunnossa olevan rokotukseen tiedetään. Ikä on samalla tärkein yksittäinen riskitekijä sekä vakavaa koronavirusinfektiota että kuolemaa ajatellen. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että rokote olisi aiheuttanut kuolemaa, pandemiapäällikkö Olli-Pekka Koukkari toteaa tiedotteessa.
Koukkari korostaa, että ikäihmisten rokotukset vähentävät tehokkaasti koronavirusinfektiosta johtuvaa kuolleisuutta.
– Tämä ilmiö on jo nyt nähtävissä valtakunnallisesti. Edelleen on korostettava, että kaikilla käytettävissä olevilla koronarokotteilla hyödyt ovat kiistattomasti suuremmat kuin niiden mahdolliset haittavaikutukset.