Ilmari Kiannon ru­nois­ta jul­kais­tiin levy – Kor­pi­kir­jai­li­jan syn­ty­mäs­tä 150 vuotta

Juhlavuoden kunniaksi julkaistu äänite keskittyy Kiannon runouteen. Äänitteellä kuullaan useiden eri suomalaissäveltäjien sävellyksiä.

Kirjailija Ilmari Kianto Turjanlinnan pihamaalla.
Kirjailija Ilmari Kianto Turjanlinnan pihamaalla.

Korpikirjailija Ilmari Kiannon syntymästä tulee tänä vuonna kuluneeksi 150 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi on julkistettu äänite Hämyn lapsi, joka kokoaa yhteen Kiannon sävellettyä runoutta.

Kiannon runoja ovat säveltäneet useat merkittävät suomalaiset säveltäjät, kuten Jean Sibelius, Leevi Madetoja ja Kaj Chydenius. Heidän sävellyksiään kuullaan myös äänitteellä.

Kainuulaisesta köyhälistöstä kirjoittanutta Kiantoa pidetään yhtenä 1900-luvun alun merkittävimmistä kirjailijoista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä