Tilaajille

Hyt­ty­set kat­kai­si­vat VTT:n ro­bot­ti­au­ton matkan Lapissa – Myös Oulun yli­opis­tol­la tut­ki­taan, miten itse ajava auto selviää Suomen oloissa

Valtatieliikenne hyvissä olosuhteissa ja automaattinen pysäköinti onnistuvat jo nykytekniikallakin, mutta lainsäädäntöerot hidastavat sovellusten käyttöönottoa eri maissa.

”Eihän tätäkään olisi osannut odottaa”, voisi mainostekstiä siteeraten todeta VTT:n tutkijoiden Muoniossa noin kolme viikkoa sitten kohtaamasta tilanteesta.

VTT testasi Lapin olosuhteissa robottiauto Marttia ja sen ominaisuuksia. Kaikki sujui hyvin, kunnes:

–  Ajoimme niin kovaan hyttyssateeseen, että kaikki automaatio lakkasi toimimasta 50 kilometrin matkalla, tiimin vetäjä ja tutkija Matti Kutila kuvaa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä