Hoi­to­alal­la on ollut koronan takia kova kiire saada mo­bii­li­yh­teys – ou­lu­lais­yri­tys val­mis­taa oh­jel­mis­to­ja sai­raa­loil­le ja ter­veys­kes­kuk­sil­le

Medanets on saanut viennin auki Norjaan ja Ruotsiin. Hoitajalle jää aikaa potilaalle, kun mittausten kirjaus sujuu sukkelasti.

Viimeaikaiset onnistumiset ulkomailla kertovat siitä, että hoitoala on tarvittaessa valmis nopeastikin uudistuksiin, iloitsee Medanetsin toimitusjohtaja Juha-Matti Ranta.
Viimeaikaiset onnistumiset ulkomailla kertovat siitä, että hoitoala on tarvittaessa valmis nopeastikin uudistuksiin, iloitsee Medanetsin toimitusjohtaja Juha-Matti Ranta.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Hitaus muutoksien läpiviemiseksi on päässyt yllättämään hoitoalalla yhä uudestaan, mutta nyt on Medanetsin vienti alkanut vetää. Oululaisyritys valmistaa sairaaloita ja terveyskeskuksia varten ohjelmistoja, joiden avulla hoitaja kirjaa uusimmat mittaustiedot suoraan kännykkään potilaan sängyn vieressä. Kun arvot on naputeltu mobiilisti, hoitaja näkee heti mahdolliset poikkeamat.

Hoitoalalla ei käytäntöjä muuteta hetkessä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä