OYSin neurologian, ihotautien ja geriatrian vuodeosaston apulaisosastonhoitaja Tarja Törmälehto (vas.) ja sairaanhoitaja Anu Koppelo ovat nähneet hoitajapulan vaikutukset työssään. Tilanteesta johtuen työ on kiireistä ja henkilökunta on joutunut joustamaan paljon.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Ylimääräisiä vuoroja, uupumusta, pitkittyneitä sairauslomia ja alanvaihtajia. Tämä kaikki on enemmän kuin tuttua hoitoalan ammattilaisille. Hoitajista on ollut jo pitkään pulaa koko Suomessa, mutta koronakriisi on pahentanut tilannetta entisestään.
Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn varapääluottamusmies Anneli Näppä kertoo olevansa erittäin huolissaan hoitajapulasta Pohjois-Pohjanmaalla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut