Hiih­tä­jät ylis­tä­vät Hiuk­ka­vaa­ran latua, vaikka kau­pun­ki ei ole avannut vi­ral­li­ses­ti vielä yh­tä­kään

Alkutalven vaihtelevan sään vuoksi Oulun latuja ei avata virallisesti vielä hetkeen. Ensimmäisillä latupohjilla voi kuitenkin jo hiihtää hyvillä mielin, mikäli sää sallii.

Jaana Karvonen kertoo nauttivansa hiihtämisessä kauniista luonnosta ja ulkoilmasta.
Jaana Karvonen kertoo nauttivansa hiihtämisessä kauniista luonnosta ja ulkoilmasta.
Kuva: Miika Yliniemelä

Oulun kaupungin hiihtoladut eivät vielä virallisesti ole auki, mutta ensimmäiset pohjat on jo ajettu maastoon luonnonlumelle .

Innokkaimmat hiihtäjät ovat heti löytäneet tuoreille laduille, ja maanantaina iltapäivällä Hiukkareitin ylittävällä kohdalla väkeä suorastaan viuhuu ohitse.

Parkkipaikalta ladulle suuntaava Jaana Karvonen kertoo yrittäneensä etsiä tietoa latujen kunnosta verkosta, mutta kaupungin verkkosivujen mukaan niitä ei ollut vielä ajettu.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä