Hei­nä­pään las­kiais­tem­pauk­ses­sa ke­rä­tään läm­min­tä vaa­tet­ta uk­rai­na­lais­lap­sil­le – ta­voit­tee­na jälleen 400 ba­naa­ni­laa­ti­kol­lis­ta

Oulun Naisfutis ry järjestää koko perheen hyväntekeväisyystapahtuman Heinäpään jalkapallohallin läheisyydessä 11. helmikuuta.

Vapaaehtoiset lastasivat kuorma-autoon Ukrainaan lähteviä avustustarvikkeita Nuorten Ystävien keskustoimistolla tammikuussa 2023.
Vapaaehtoiset lastasivat kuorma-autoon Ukrainaan lähteviä avustustarvikkeita Nuorten Ystävien keskustoimistolla tammikuussa 2023.
Kuva: Pekka Peura

Oulun Naisfutis ry järjestää laskiaissunnuntaina 11. helmikuuta koko perheen hyväntekeväisyystapahtuman Heinäpään jalkapallohallin läheisyydessä kello 11–18. Alueelle on mahdollista tulla luistelemaan, hiihtämään tai pulkkailemaan.

Tapahtuman aikana kerätään ukrainalaisiin orpokoteihin lähetettäviä avustuslaatikoita. Erityisesti tarvetta on lämpimille lasten ulkovaatteille. Tavoitteena on joulukuussa 2022 Mannerheimin puistossa järjestetyn hyväntekeväisyystapahtuman tapaan saada kasaan 400 banaanilaatikkoa.

Laskiaistapahtumasta voi ostaa ukrainalaisia ja suomalaisia leivonnaisia, makkaraa ja osallistua ilmaiseksi Onni-Nallen taitorataan ja askartelutyöpajaan. Samalla on mahdollista tutustua eri yhdistysten toimintaan.

Päivä huipentuu ONSin naisten edustusjoukkueen ja Rovaniemen palloseuran naisten edustusjoukkueen harjoitusotteluun Heinäpään jalkapallohallilla kello 16–18.

Otteluun on vapaaehtoinen sisäänpääsy maksu ja tuotto kerätään oululaisten vähävaraisten perheiden lasten harrastusten tukemiseen.

Yhteen laatikkoon vaatteet yhdelle lapselle

Kiovasta kotoisin oleva Svitlana Hubko osallistui Mannerheimin puiston hyväntekeväisyystapahtumaan joulukuussa 2022.
Kiovasta kotoisin oleva Svitlana Hubko osallistui Mannerheimin puiston hyväntekeväisyystapahtumaan joulukuussa 2022.
Kuva: Pekka Peura

Tapahtuman järjestäjien toiveena on, että yhteen laatikkoon pakattaisiin samankokoisia vaatteita yhdelle lapselle lahjoitettavaksi.

Tarvetta on toppa- ja välikausivaatteille, lämpökerrastoille, villasukille ja kengille. Vaatteet voivat olla käytettyjä, mutta niiden on oltava hyväkuntoisia.

Lapselle lahjoitettavaan laatikkoon voi pakata vaatteiden lisäksi myös suklaata, keksejä tai makeisia, askartelu- ja piirustustarvikkeita sekä taskulampun. Myös säilykkeet ja kuivaruoka tulevat tarpeeseen.

Pahvilaatikoiden tulisi olla sellaisia, että ne kestävät nostelua ja siirtelyä. Laatikon päälle toivotaan erikseen teipattavaa sisällysluetteloa, josta näkee, mitä laatikko sisältää.

Listaan tulisi merkitä, minkä kokoisia vaatteet ovat ja ovatko ne tytölle vai pojalle. Listan voi kirjoittaa suomeksi, englanniksi tai ukrainaksi. Tämä helpottaa tulliviranomaisten työtä ja laatikoiden jakamista perillä.

Avustuslaatikot lähtevät Oulusta lahjoitetun linja-auton mukana Ukrainaan helmikuun aikana. Laatikot toimitetaan perille valittuihin orpokoteihin Pohjois-Suomen ukrainalaisyhdistyksen sekä ukrainalaisen hyväntekeväisyyssäätiön organisoimina kuljetuksina.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä