Tilaajille

Hal­li­tus­oh­jel­man Saa­ris­to­me­ri-kir­jaus nähdään tär­keäk­si, mutta me­ri­aluei­den suo­je­le­mi­sek­si tar­vi­taan vai­kut­ta­via toimia, ei vain kir­jauk­sia

Itämeren suojelua ajavan John Nurmisen Säätiön toimitusjohtaja Annamari Arrakoski-Engardtin mukaan seuraavat neljä vuotta näyttävät, pystytäänkö Suomessa todella käärimään hihat Itämeren ja sen eri alueiden suojelemiseksi. Säätiö kampanjoi näkyvästi teemalla "Pelasta Itämeri".

Nykyhallitus on kirjannut, että se aikoo jatkaa edellisen hallituksen starttaamaa Saaristomeri-ohjelmaa. Kuva Turun saaristosta Saaristomereltä heinäkuussa.
Nykyhallitus on kirjannut, että se aikoo jatkaa edellisen hallituksen starttaamaa Saaristomeri-ohjelmaa. Kuva Turun saaristosta Saaristomereltä heinäkuussa.
Kuva: Juha Paju-Heikkilä

Petteri Orpon (kok.) hallituksen ohjelmaan on tehty niin sanottu Saaristomeri-kirjaus, jonka mukaan hallitus parantaa vaikuttavuutta Itämeren, erityisesti Saaristomeren suojelutoimien kohdentamisessa.

Tällaista kirjausta ei aiemmin ole hallitusohjelmiin tehty. Sanna Marinin (sd.)

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä