Hai­luo­toon kaa­vail­laan ny­ky­tai­teen mu­seo­ta, jossa ei vält­tä­mät­tä olisi edes seiniä, vaan taide le­vit­täy­tyi­si yl­lät­tä­viin ti­loi­hin – "Koko saari voisi olla museo"

Museohankkeen tavoitteena on säilyttää hailuotolaistaiteilija Anni Rapinojan elämäntyötä ja tuottaa residenssiohjelman kautta uusia teoksia kotimaisilta ja eurooppalaisilta taiteilijoilta. Museon oheen suunnitellaan luonnontaidepolkuja.

Liiketaiteilija Eija Ranta ja Kulttuuritalo Päiväkodin tuottaja Sanna Roukala haluavat Hailuotoon nykytaidetta esittelevän ja Anni Rapinojan elämäntyötä vaalivan museon.
Liiketaiteilija Eija Ranta ja Kulttuuritalo Päiväkodin tuottaja Sanna Roukala haluavat Hailuotoon nykytaidetta esittelevän ja Anni Rapinojan elämäntyötä vaalivan museon.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Kansainvälisesti menestynyt kuvataiteilija Anni Rapinoja on mahdollisesti saamassa nimeään kantavan museon kotisaarelleen Hailuotoon. Se haluttaisiin osaksi Oulun kulttuuripääkaupunkivuotta.

Joko vanha alakoulu tai seinätön, kokonaan uudenlaista ajattelutapaa edustava museo. Siinä ovat vaihtoehdot, joita kulttuuripääkaupunkivuotta suunnitteleva Oulu2026:n Hailuodon tiimi parhaillaan pohtii.

Rahoitus ratkaisee, ja sitä on haettu useista eri lähteistä, sanovat suunnittelutiimin jäsenet liiketaiteilija Eija Ranta ja Kulttuuritalo Päiväkodin tuottaja Sanna Roukala.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä