Hailuodon teatterifestivaali on saanut kunnalta vuosittain 1 600 euron avustuksen. Kalevan verkkojutun otsikossa kerrottiin virheellisesti, että avustuksen suuruus olisi ollut 10 000 euroa.
10 000 euroa on Hailuodon kunnan kulttuuriavustusten määrä, ei teatterifestivaalin avustuksen suuruus.
Hailuodon teatterifestivaalin taiteellisen johtokolmikon jäsen Jouni Rissanen kertoo, että avustus on pysynyt samansuuruisena 2010-luvun alkupuolelta saakka, jolloin festivaali ja kunta tekivät siitä sopimuksen.
Festivaali toimi alkuun ilman valtion suoraa tukea esimerkiksi apurahojen avulla.
– Festivaali oli niin onnistunut, että se valittiin valtion tuettavien festivaalien joukkoon Suomessa. Tuolloin valtio ilmoitti, pitää saada myös kunnalta tukea. Valtion osuus oli 10 000 euroa ja kunnan 1 600 euroa. Sillä on menty tähän kielteiseen päätökseen asti, Rissanen sanoo.
– Valtion tukemalle festivaalille se on minusta mitätön summa.
Valtion antama avustus nousi myöhemmin 15 000 euroon.
Rissanen kertoo, että festivaalin edustajat toivoivat kunnalta avustuksen nostoa vuosina 2023 ja 2024, mutta varsinaisiin neuvotteluihin asiasta ei päästy.
Hän arvioi, että valtiontuki ei olisi ehkä loppunut kokonaan, jos kunnan avustus olisi ollut suurempi.
– Ajatus oli, että jos kuntaosuus saadaan isonnettua, valtio ei leikkaa kaikkea. Tai jos valtio leikkaa kaiken ja kuntaosuus on hyvä ja päälle omat lipputulot, voidaan järjestää jopa sillä. Meillä oli jo suunnitelmat valmiina.
Teatterifestivaali toivoi kunnalta 4 000–5 000 euron avustusta. Osa siitä olisi voitu antaa suoran rahallisen tuen sijaan oikeutena käyttää tiloja ja välineitä.
Koko festivaalin budjetti on ollut 25 000–30 000 euroa, josta lipputuloina on kerätty 7 000–8 000 euroa.
Rissasen mukaan useita tuhansia euroja budjetista on käytetty niin, että raha jää Hailuotoon. Ohjelmaa on myös suunniteltu siten, että festivaalivierailla on mahdollisuus käyttää paikallisia palveluita.
Tänä kesänä festivaalia ei enää ehdi järjestää, mutta vuosi 2026 häämöttää yhä Rissasen mielessä mahdollisuutena. Hailuodon yritykset ja muut tukijat ovat käynnistämässä rahankeruuta tapahtuman tukemiseksi.
– Sielua lämmitti, kun kuulin siitä. Jos kuitenkin kokeillaan. Ei tätä halua näin lopettaa, Rissanen sanoo.