Esi­koi­sen­sa 13 vuotta sitten me­net­tä­nyt Piritta Aat­sin­ki ei koe, että siitä pääsee yli: ”Olen oppinut elämään tämän kanssa”

Oululainen Piritta Aatsinki ajattelee, että menetystä on lupa surra koko elämän ajan. Suomessa vietetään kuolleiden lasten muistopäivää 23. syyskuuta.

Oululainen Piritta Aatsinki menetti esikoisensa 13 vuotta sitten. – En koe, että olen selvinnyt yhtään mistään. Olen oppinut elämään tämän kanssa.
Oululainen Piritta Aatsinki menetti esikoisensa 13 vuotta sitten. – En koe, että olen selvinnyt yhtään mistään. Olen oppinut elämään tämän kanssa.
Kuva: Teija Soini

Lapsen kuolema on elämän perustuksia järisyttävä kriisi. Se ei ole vaihe, joka käydään läpi.

– Menetys kirjoittaa uusiksi koko elämäntarinan, mutta sitä on myös lupa surra koko elämä, sanoo oululainen Piritta Aatsinki.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä