En­nak­ko­asen­teet ja syr­jin­tä vai­keut­ta­vat ro­ma­nien opis­ke­lua ja työl­lis­ty­mis­tä – Ou­lu­lai­nen ro­ma­ni­nai­nen: "Omat lapset ovat jou­tu­neet käymään läpi sitä samaa, minkä olen itse ko­ke­nut"

"Sillä on äärettömän iso merkitys, kun saa jalansijan johonkin ja voi näyttää, mitä osaa", Naisten Kulman palveluohjaaja Senja Valentin sanoo.
"Sillä on äärettömän iso merkitys, kun saa jalansijan johonkin ja voi näyttää, mitä osaa", Naisten Kulman palveluohjaaja Senja Valentin sanoo.
Kuva: Pekka Peura

Oulussa toimivan Naisten Kulman palveluohjaaja Senja Valentin, 47, empii, kun Kalevan toimittaja soittaa hänelle ja pyytää kertomaan, millaisia kokemuksia hänellä on työelämästä.

– En ole tottunut oleman esillä tällä tavoin, hän perustelee epäröintiään.

Hetken mietittyään hän kuitenkin suostuu haastatteluun.

– Asia on tärkeä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä