Eläin­ten jäl­jil­le pääsee nyt Tie­to­maa­han – Näyt­te­lys­sä esillä olevat eläimet ovat pe­räi­sin Oulun yli­opis­ton eläin­mu­seon ko­koel­mis­ta

Näyttelyssä on runsaasti toiminnallisia kohteita. Tässä yritetään ohjata muuttolintuja. Etualalla sarvipöllö.
Näyttelyssä on runsaasti toiminnallisia kohteita. Tässä yritetään ohjata muuttolintuja. Etualalla sarvipöllö.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Huuhkaja, harakka, hauki ja noin 150 muuta täytettyä eläintä on esillä seuraavan vajaan puolen vuoden ajan Tietomaan toisessa kerroksessa, kun Eläinten jäljillä -näyttely avautuu virallisesti torstaina. Selkärangattomia eläimiä näyttelyssä on puolentuhatta.

– Näyttely kertoo Oulun seudun luonnosta ja sen lajeista, näyttelyn projektipäällikkö Anna Taskinen kertoo.

Taskisen mukaan kokonaisuudesta lähdettiin tekemään toiminnallista tiedekeskusnäyttelyä ja mukana on vajaa parikymmentä toiminnallista kohdetta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä