Taide: Ou­lu­lai­nen Elsi Tau­riai­nen jul­kai­si maa­laus­vi­deon ja sai 100 000 seu­raa­jaa

Neuvottelutaito: Oulun po­lii­sin neu­vot­te­lu­ryh­män vetäjä kertoo tiu­kim­mat ti­lan­teen­sa

Kolumni: Sek­suaa­li­nen ah­dis­te­lu on rikos ja siihen tulee suh­tau­tua sel­lai­se­na

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Kolumni
Tilaajille

Ei!Ei! oli hieno bändi ja hieno bän­din­ni­mi, mutta se on myös ou­lu­lais­ten val­lit­se­va asenne kaikkea mah­dol­lis­ta uutta ke­hi­tys­tä kohtaan

"Kun Oulun kaupunki ryhtyi valmistelemaan Ainolassa sijaitsevan Pohjois-Pohjanmaan museon myyntiin laittamista, syntyi siitäkin tietysti hirmuinen älämölö", kirjoittaa toimittaja Antti Ervasti.

Oulun musiikkiympyröissä vaikutti noin 35 vuotta sitten mainio bändi, jolla oli myös mainio nimi, Ei!Ei! – kirjoitettuna huutomerkkien kera. Liekö yhtye seurannut silmä tarkkana silloista Oulun kunnalliselämää ja ottanut nimensä sieltä. Vai olikokaan Oulun kunnalliselämä vielä silloin samanlaista kuin myöhempinä vuosina, jolloin kaikkinainen ei-ei-kulttuuri on tullut hyvin tutuksi, mene ja tiedä.

Nykyäänkin bändin nimi on ahkerassa käytössä monissa, itse asiassa lähes kaikissa Oulua koskettavissa asioissa.

Kehitetäänkö oululaista museokulttuuria ja rakennetaan uudet tilat Pohjois-Pohjanmaan museolle? Ei!Ei! Ei missään nimessä.

Kehitetäänkö Oulun yliopistoa ja siirretään osa keskustaan rakennettavalle uudelle kampukselle? Ei!Ei! Ei missään nimessä.

Lue Digiä _0,25 € / viikko_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.