Blind Chan­ne­lin keikat vievät Santeri Kop­pe­loa ympäri maail­maa – Ou­lu­lai­nen kier­tue­ma­na­ge­ri on ope­tel­lut työnsä sitä te­ke­mäl­lä

Kiertuemanagereita on Suomessa yhä useammalla artistilla, mutta harva heistä vastaa Santeri Koppelon tavoin ulkomaankiertueista.

Santeri Koppelo on itseoppinut kiertuemanageri. Työnkuva on hahmottunut ja täsmentynyt töitä tekemällä.
Santeri Koppelo on itseoppinut kiertuemanageri. Työnkuva on hahmottunut ja täsmentynyt töitä tekemällä.
Kuva: Anssi Juntto

Kiertuemanageri Santeri Koppelon alkuvuosi Blind Channel -yhtyeen kelkassa on ollut hektinen.

Kevään 60 keikan ja 80 matkustuspäivän urakka alkoi kahdella eri promootioreissulla Yhdysvaltoihin helmikuussa. Sen jälkeen olivat vuorossa Euroopan-kiertue, areenakonsertti Tampereella, Yhdysvaltain-kiertue ja irtokeikka Tokiossa Japanissa.

Ouluun Koppelo palasi vihdoin kesäkuun alussa.

– Olen kiitollinen näistä kolmesta kuukaudesta, että sain kiertää taas maailmaa, nähdä paikkoja ja tehdä tätä työtä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä