Bio Kiis­to­las­ta tuli ai­koi­naan teinien kan­ta­paik­ka Oulun kes­kus­tas­sa – "E­lo­ku­vis­sa käynti oli tyy­pil­lis­tä sen ajan nuorten ajan­vie­tet­tä"

Oulun Pyrinnön ja Kiistola-säätiön toiminnassa pitkään mukana ollut Eero Timonen oli itsekin innokas elokuvissa kävijä.

"Voi niitä aikoja. Bio Kiistolassa käytiin entisen tyttöystävän – nykyisen vaimoni – kanssa elokuvissa."

Kun Kaleva kertoi äskettäin oululaisten elokuvakuvateattereiden historiasta (12.12.2021), muistelivat myös lehden lukijat omia elokuvakokemuksiaan muun muassa Kirkkokadulla toimineesta Bio Kiistolasta.

Tämän jutun alussa oleva lukijakommentti voisi olla Oulun Pyrinnön kunniapuheenjohtajan Eero Timosen (s. 1938) suusta. Oululainen Timonen on seurannut Bio Kiistolan vaiheita läheltä paitsi Kiistola-säätiön puheenjohtajana ja asiamiehenä myös aktiivisena elokuvissa kävijänä.

Timosella ja hänen nuoruudenaikaisella tyttöystävällään Marjatalla nimittäin oli tapana viettää vapaa-aikaa valkokankaan lumoissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä