Au­rin­ko­puis­ton ra­ken­ta­mi­nen Li­min­gan Ruot­si­no­jal­le on käyn­nis­ty­nyt – isoja voi­ma­la­hank­kei­ta on vi­reil­lä myös muualle Li­min­kaan ja Tyr­nä­väl­le

Oulun Seudun Sähkö suunnittelee Tyrnävän Juurussuolle jopa 130 hehtaarin laajuista ja tuotantokapasiteetiltaan 100 megawatin aurinkopuistoa.

Liminka
Oulun Seudun Sähkö on aloittanut aurinkopuiston rakentamisen Limingan Ruotsinojalle.
Oulun Seudun Sähkö on aloittanut aurinkopuiston rakentamisen Limingan Ruotsinojalle.
Kuva: Jesse Jyrälä

Limingan Ruotsinojan aurinkopuiston rakentaminen on käynnistynyt. Maarakennustyöt on jo tehty, ja ensi viikolla ryhdytään asentamaan paaluja ja telineitä, joihin aurinkopaneelit asetetaan. Paneelit saadaan paikalleen seuraavien viikkojen aikana.

– Aurinkopuisto ei ole tuotannossa vielä tänä kesänä, mutta se saadaan kokonaan valmiiksi vielä tämän vuoden puolella. Tuotanto alkaa helmikuussa 2025, kertoo johtaja Jukka Kaarre Oulun Seudun Sähköstä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä