Arvio: Kuol­lei­den hyön­teis­ten jään­teet gal­le­ria­ti­las­sa kään­tä­vät katseen pois ih­mis­kes­kei­ses­tä maail­mas­ta

Taiteilijakollektiivi Nabbteerin näyttely Photo North -galleriassa herättelee huomaamaan ympärillämme kuhisevan elämän moninaisuutta.

Taiteilijakollektiivi Nabbteeri on vuodesta 2020 lähtien kerännyt kuolleiden hyönteisten jäänteitä. Tämä kokoelma on lähtökohtana Hauraat mutantit -näyttelylle.
Taiteilijakollektiivi Nabbteeri on vuodesta 2020 lähtien kerännyt kuolleiden hyönteisten jäänteitä. Tämä kokoelma on lähtökohtana Hauraat mutantit -näyttelylle.
Kuva: Nabbteeri
Näyttelyt

Hauraat mutantit. Taiteilijakollektiivi Nabbteerin näyttely Pohjoisen valokuvakeskuksen Photo North -galleriassa Oulussa, Hallituskatu 7. Esillä 26.4.2026 saakka.

Katso hyönteistä. Sen kitiinikuorta, tuntosarven mutkaa, läpikuultavan siiven solukkoa.

Taiteilijakollektiivi Nabbteeri on vuodesta 2020 lähtien kerännyt talteen löytämiensä kuolleiden hyönteisten jäänteet, ja tämä kokoelma on lähtökohtana Hauraat mutantit -näyttelylle.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä