Arvio: Kokemus ja kuva etsivät yh­teyt­tä Tuomo Kan­gas­maan näyt­te­ly­ko­ko­nai­suu­des­sa – se on kuin vi­suaa­li­nen essee, joka kääntää katseen moniin mie­len­kiin­toi­siin asioi­hin maail­mas­sa

Kuvat

Järvien, vuorien ja sankarien maa. Tuomo Kangasmaan näyttely Neliö-Galleriassa Oulussa, Asemakatu 37, 3.7. saakka.

Kuva- ja mediataiteilija Tuomo Kangasmaan näyttelykokonaisuus kuljettaa moneen suuntaan. Yksi kiintopisteistä on Kittilässä, jonne usealla teoksella on yhteys.

Gallerian yläkerran äänimaiseman luovat poiminnat haastattelusta, jonka Kangasmaa on tehnyt taiteilija Terttu Junttilasta. Ääninauhalla tämä kertoo isästään kittiläläisestä taidemaalarista ja tunnetusta Lapin maisemien kuvaajasta Einari Junttilasta (1901–1975).

Kangasmaan sanoin se on näyttelyn etnografinen ääni.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä