
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n lakko alkoi keskiviikkoaamuna ja näkyi Oulunkin seudulla monilla tavoin.
– Tarkkaa lakkolaisten määrää en osaa sanoa, mutta huomattava osa kuljetusliikkeiden työntekijöistä on lakossa ja satama on kokonaan kiinni, aluetoimitsija Tero Anttonen kuvaa keskiviikon tilannetta Oulun seudulla.
Lakot koskevat ahtausalalla kaikkia Suomen satamia, mutta myös kuorma-autoalaa, terminaalitoimintaa sekä säiliöauto- ja öljytuotealaa. Ahtausalan lakolle ei ole annettu päättymisaikaa, mutta muilla aloilla lakot päättyvät tämänhetkisen tiedon mukaan 21.2. kello 24.00 tai 22.2. kello 6.00.
– Ahtaajien lakon osalta tilanne on täysin avoin, päivä kerrallaan mennään, Anttonen kertoo.
Stora Enson tehtaalla seurataan tilannetta
– Oulun tehtaamme tuotteista valtaosa menee vientiin ja nimenomaan meritse. Lakko on nyt pysäyttänyt viennin satamista. Tämä on tietysti erittäin ikävää asiakkaillemme, Stora Enson viestintäjohtaja Satu Härkönen toteaa.
Härkösen mukaan puunkuljetukset eivät kuitenkaan ole täysin seisauksissa, vaan puuta saadaan tehtaalle.