Snowcross
Nuoret vauhtihirmut avasivat Oulun stadioncrossin – "Kuskina olen parempi kuin isä"

Nuoret vauh­ti­hir­mut ava­si­vat Oulun sta­dionc­ros­sin – "Kus­ki­na olen parempi kuin isä"

20.02.2026 15:20 4
Tilaajille
Topi Rinne haastaa jo 17-vuotiaana maailman parhaat kuskit lajissa, jonka fyysinen vaatimustaso yllättää kovakuntoisimmatkin

Topi Rinne haastaa jo 17-vuo­tiaa­na maail­man parhaat kuskit la­jis­sa, jonka fyy­si­nen vaa­ti­mus­ta­so yl­lät­tää ko­va­kun­toi­sim­mat­kin

19.02.2026 19:00
Tilaajille
Kempeleläinen 16-vuotias Pipsa Laitila valmistautuu snowcrossin SM- ja MM-kisoihin – "Ei tätä lajia voi harrastaa, jos pelottaa"

Kem­pe­le­läi­nen 16-vuo­tias Pipsa Laitila val­mis­tau­tuu snowc­ros­sin SM- ja MM-ki­soi­hin – "Ei tätä lajia voi har­ras­taa, jos pe­lot­taa"

29.11.2025 06:00 1
Heikki Aitto-oja on elementissään huimapäiden vauhtilajien parissa
Mainos Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät

Heikki Ait­to-oja on ele­men­tis­sään hui­ma­päi­den vauh­ti­la­jien parissa

24.11.2025 16:00
Snowcross keräsi Raksilan pesäpallostadionille ihmisiä lapsista supersuosittuun sometähteen – "Hienoa, kun yleisöä ja kavereita on kannustamassa"

Snowc­ross keräsi Rak­si­lan pe­sä­pal­lo­sta­dio­nil­le ihmisiä lap­sis­ta su­per­suo­sit­tuun so­me­täh­teen – "Hie­noa, kun yleisöä ja ka­ve­rei­ta on kan­nus­ta­mas­sa"

22.02.2025 19:21 2
Tilaajille
Kokenut mieskilpailija kuoli snowcrossin SM-kisassa Parikkalassa

Kokenut mies­kil­pai­li­ja kuoli snowc­ros­sin SM-ki­sas­sa Pa­rik­ka­las­sa

02.02.2025 16:31 2
Oululainen Hermanni Aitto-oja, 19, aikoo maailman parhaaksi snowcross-kuljettajaksi, vaikka hän ajaa moottorikelkalla talven aikana vain 35–40 tuntia – "Jokainen voi käydä kokeilemassa"

Ou­lu­lai­nen Her­man­ni Ait­to-oja, 19, aikoo maail­man par­haak­si snowc­ross-kul­jet­ta­jak­si, vaikka hän ajaa moot­to­ri­kel­kal­la talven aikana vain 35–40 tuntia – "Jo­kai­nen voi käydä ko­kei­le­mas­sa"

22.02.2023 17:55 4
Tilaajille
Oulussa oli vuosikymmenet bensapäiden keidas, jossa Vatanen ja Alénkin polttivat kumia – kaupunki päätti korvata Iinatin radat uusilla, mutta osa harrastajista on vielä 8 vuoden jälkeenkin ilman kotirataa

Oulussa oli vuo­si­kym­me­net ben­sa­päi­den keidas, jossa Vatanen ja Alénkin polt­ti­vat kumia – kau­pun­ki päätti korvata Iinatin radat uu­sil­la, mutta osa har­ras­ta­jis­ta on vielä 8 vuoden jäl­keen­kin ilman ko­ti­ra­taa

10.06.2022 19:03 18
Tilaajille
Stadioncross tulee taas, kelkat valtaavat Raksilan pesäpallostadionin reilun viikon kuluttua

Sta­dionc­ross tulee taas, kelkat val­taa­vat Rak­si­lan pe­sä­pal­lo­sta­dio­nin reilun viikon ku­lut­tua

10.02.2022 14:31 2
Lajinsa paras on taas vapaa kohti korkeuksia, tervolalaisen Topi Postin viime talvi oli jättimenestys – "EM-pronssi oli kova veto"

Lajinsa paras on taas vapaa kohti kor­keuk­sia, ter­vo­la­lai­sen Topi Postin viime talvi oli jät­ti­me­nes­tys – "EM-prons­si oli kova veto"

25.01.2022 07:30 1
Tilaajille
Olkapää titaania, lonkka rakennettu uudestaan, välilevyn pullistumia... 17-vuotiaan Miika Lammen sairauskertomus on pitkä, mutta hän haluaa maailman parhaaksi moottorikelkkailijaksi

Olkapää ti­taa­nia, lonkka ra­ken­net­tu uu­des­taan, vä­li­le­vyn pul­lis­tu­mia... 17-vuo­tiaan Miika Lammen sai­raus­ker­to­mus on pitkä, mutta hän haluaa maail­man par­haak­si moot­to­ri­kelk­kai­li­jak­si

24.03.2021 19:00 8
Tilaajille
Hermanni Aitto-oja kasvoi pelkurista hurjapääksi – "Snowcross on kuin huumetta, jota on pakko saada lisää"

Her­man­ni Ait­to-oja kasvoi pel­ku­ris­ta hur­ja­pääk­si – "S­nowc­ross on kuin huu­met­ta, jota on pakko saada lisää"

19.03.2021 06:17 3