Ruutuaika
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Ai­kuis­ten esi­merk­ki rat­kai­see lasten ruu­tu­ajan

4
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Vä­hem­män ruutua, enemmän elämää

Lukijalta Mielipidekirjoitus

Alle kou­lu­ikäi­set lapset eivät tar­vit­se pu­he­lin­ta

Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lapset käyt­tä­vät liikaa ruutuja – on tärkeää olla tyl­siä­kin hetkiä, ne kan­nus­ta­vat käyt­tä­mään mie­li­ku­vi­tus­ta

1
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Homo sapiens vai Homo stu­bi­dus? – suuria ih­mis­jouk­ko­ja riivaa kiire ja hy­per­ak­ti­vi­teet­ti

6
Digihype rapisi kouluissa, kun mobiililaitteiden tuomat ongelmat alkoivat kaatua niskaan – nyt lieveilmiöihin on korkea aika puuttua
Pääkirjoitus

Di­gi­hy­pe rapisi kou­luis­sa, kun mo­bii­li­lait­tei­den tuomat on­gel­mat al­koi­vat kaatua niskaan – nyt lie­ve­il­miöi­hin on korkea aika puuttua

8
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Kai­kil­la nuo­ril­la pitäisi olla ruu­tu­ai­ka – "Huo­ma­sin, että olin paljon pir­teäm­pi ja po­si­tii­vi­sem­pi ilman ruutua"

2
Lasten digilaitteiden käyttöä tutkitaan – kansainvälisessä tutkimuksessa mukana Oulu, Kempele ja Raahe

Lasten di­gi­lait­tei­den käyttöä tut­ki­taan – kan­sain­vä­li­ses­sä tut­ki­muk­ses­sa mukana Oulu, Kempele ja Raahe

Ylilääkäri suosittelisi kaikille vanhemmille vanhemmuuden ajokorttia: ”Ei ole vanhempaa, jolla ei olisi kasvatusongelmia”

Yli­lää­kä­ri suo­sit­te­li­si kai­kil­le van­hem­mil­le van­hem­muu­den ajo­kort­tia: ”Ei ole van­hem­paa, jolla ei olisi kas­va­tu­son­gel­mia”

4
Yhä useampi pieni lapsi kärsii migreenistä – ruutuajan kasvu on yksi syy yleistymisen taustalla

Yhä useampi pieni lapsi kärsii mig­ree­nis­tä – ruu­tu­ajan kasvu on yksi syy yleis­ty­mi­sen taus­tal­la