Presidentinvaalit: Kalevan vaalikone on nyt auki
Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk
kesämatkailu
Oulun kesän majoitustilanne näyttää hyvältä, mutta matkailijamäärissä ei ole odotettavissa suurta kasvua – erityisesti tapahtumat vetävät kesällä matkailijoita Ouluun
"Oli odotettavissa, että tämä kesä tulee olemaan hiljaisempi" – Turistien määrät notkahtivat Koillismaalla, mökkivuokraus ollut vaisumpaa koko maassa
Lapin kesämatkailu vilkastui selvästi viime vuodesta – "Positiiviseen suuntaan ollaan menossa, mutta tulevaisuus on vielä arvoitus"
Yhä useampi suuntaa Lappiin upean luonnon lisäksi myös ainutlaatuisen ruoan vuoksi – ”Ei tällaista ole missään muualla, kyllä me saadaan olla ylpeitä"
Kesäinen Rovaniemi on valon ja rauhan tyyssija, jossa lomailusta ei oteta turhaa stressiä – "Luonto on kaunis, ja leirintäalue varmasti yksi Suomen kauneimpia"
Näin pääset alkuun retkipyöräilyssä, katso vinkit ja kartta – "Oman lähialueen paikallistuntemuskin on kasvanut tämän harrastuksen avulla ihan älyttömän paljon"
Iso-Ylläs hakee kumppaneita ulkomailta – Puolen miljardin euron jättihankeen ensimmäisestä vaiheesta neuvotellaan kansainvälisten sijoittajien ja operaattoreiden kanssa