Avustustyö
Näin Oulusta ajettiin vanhalla bussilla 3,6 tonnia apua Ukrainaan – Ilman ”ihmemiestä” kuorma olisi jäänyt matkalle

Näin Oulusta ajet­tiin van­hal­la bus­sil­la 3,6 tonnia apua Uk­rai­naan – Ilman ”ih­me­mies­tä” kuorma olisi jäänyt mat­kal­le

09.05.2026 05:00 26
Hermoilu Moskovassa lisääntyy voitonpäivän alla – Ukraina taktikoi tulitaukoilmoituksellaan
Pääkirjoitus

Her­moi­lu Mos­ko­vas­sa li­sään­tyy voi­ton­päi­vän alla – Ukraina tak­ti­koi tu­li­tau­ko­il­moi­tuk­sel­laan

07.05.2026 15:05 20
Help Center haluaa parantaa Oulun ukrainalaisten hyvinvointia – sota tuli lähelle, kun keskuksen vapaaehtoinen menetti miehensä

Help Center haluaa pa­ran­taa Oulun uk­rai­na­lais­ten hy­vin­voin­tia – sota tuli lä­hel­le, kun kes­kuk­sen va­paaeh­toi­nen menetti mie­hen­sä

07.03.2025 05:00
Iistä kotoisin oleva Juho Taskila ajaa tiuhaan Ukrainaan antamaan kenttälääkintäkoulutusta  –  "Ilmahälytyksiä tulee koko ajan ympäri maata, eli sota näkyy ja kuuluu"

Iistä ko­toi­sin oleva Juho Taskila ajaa tiuhaan Uk­rai­naan an­ta­maan kent­tä­lää­kin­tä­kou­lu­tus­ta –  "Il­ma­hä­ly­tyk­siä tulee koko ajan ympäri maata, eli sota näkyy ja kuuluu"

13.04.2024 18:00 5
Help Center Ukraine saa uudet tilat Oulun Torikadulta, lahjoituksia otetaan taas vastaan

Help Center Ukraine saa uudet tilat Oulun To­ri­ka­dul­ta, lah­joi­tuk­sia otetaan taas vastaan

22.03.2023 20:54 15
Suomesta lähetettiin Ukrainaan älykäs aurinkosähköjärjestelmä

Suo­mes­ta lä­he­tet­tiin Uk­rai­naan älykäs au­rin­ko­säh­kö­jär­jes­tel­mä

15.03.2023 17:00 4
Useita suomalaisia on Syyrian ja Turkin apuna – Tavoitimme Johanna Arvon majapaikkaa hakevia pursuvasta Alepposta: "Ihmiset eivät uskalla mennä koteihinsa"

Useita suo­ma­lai­sia on Syyrian ja Turkin apuna – Ta­voi­tim­me Johanna Arvon ma­ja­paik­kaa hakevia pur­su­vas­ta Alep­pos­ta: "Ih­mi­set eivät uskalla mennä ko­tei­hin­sa"

17.02.2023 17:56
Kaleva vietti aamupäivän Oulun Help Center Ukrainessa ja seurasi siellä toimivien vapaaehtoisten työtä

Kaleva vietti aa­mu­päi­vän Oulun Help Center Uk­rai­nes­sa ja seurasi siellä toi­mi­vien va­paaeh­tois­ten työtä

15.01.2023 06:00
Kempeleläinen Taija Ruuskanen auttaa ukrainalaisia omalla ajallaan ja vailla korvausta – Oulun kaupungin mukaan vapaaehtoiset kantavat nyt liian isoa vastuuta

Kem­pe­le­läi­nen Taija Ruus­ka­nen auttaa uk­rai­na­lai­sia omalla ajal­laan ja vailla kor­vaus­ta – Oulun kau­pun­gin mukaan va­paa­eh­toi­set kan­ta­vat nyt liian isoa vas­tuu­ta

15.01.2023 06:00 3
Yksinäisyys kalvaa useita, lapsilla hätä vanhempien humalasta ja riitelystä – Joulu ei ole kaikille ilon ja riemun juhla, vaan päinvastoin

Yk­si­näi­syys kalvaa useita, lap­sil­la hätä van­hem­pien hu­ma­las­ta ja rii­te­lys­tä – Joulu ei ole kai­kil­le ilon ja riemun juhla, vaan päin­vas­toin

21.12.2022 17:29 11
Oululaisaktiivit törmäsivät byrokratiaan – "Välillä tuntuu, ettei Ukrainan pakolaisia Suomeen edes oikeasti haluta"

Ou­lu­lai­sak­tii­vit tör­mä­si­vät by­ro­kra­tiaan – "Vä­lil­lä tuntuu, ettei Uk­rai­nan pa­ko­lai­sia Suomeen edes oi­keas­ti haluta"

28.05.2022 18:12 17
Omaehtoista avustustyötä jo 12 vuotta tehnyt oululainen Hannele Myllyselkä tietää, miten suuren ilon yksittäinenkin lahjoitettu tavara voi antaa – "Kaikille tavaroille löytyy aina käyttäjiä"

Omaeh­tois­ta avus­tus­työ­tä jo 12 vuotta tehnyt ou­lu­lai­nen Hannele Myl­ly­sel­kä tietää, miten suuren ilon yk­sit­täi­nen­kin lah­joi­tet­tu tavara voi antaa – "Kai­kil­le ta­va­roil­le löytyy aina käyt­tä­jiä"

28.11.2020 19:00 1