Tilaajille

Voiko ta­val­li­nen ihminen tehdä mitään Gazan hy­väk­si? Ou­lu­lai­nen kan­sa­lais­ak­ti­vis­ti listaa useita keinoja

Suomen Unicefin viestintäpäällikkö Terhi Bruun vakuuttaa, että jokainen lahjoitus on suureksi avuksi ja menee perille Gazan lapsille.

Unicefin perustamalla klinikalla tunnistetaan ja hoidetaan akuutista aliravitsemuksesta kärsiviä lapsia. Kuvassa on perheitä Al Farooqin leirillä Khan Yunisissa Gazassa.
Unicefin perustamalla klinikalla tunnistetaan ja hoidetaan akuutista aliravitsemuksesta kärsiviä lapsia. Kuvassa on perheitä Al Farooqin leirillä Khan Yunisissa Gazassa.
Kuva: UNICEF/Rawan Eleyan

Moni kokee suurta avuttomuuden tunnetta Gazan sodan ja alueella vallitsevan katastrofaalisen nälänhädän ja tuhon edessä.

Yksittäinen ihminenkin voi tehdä paljon Gazan rauhan ja palestiinalaisten tukemiseksi, sanoo Oulussa asuva opiskelija ja kansalaisaktivisti Laura Maijala.

– Tehokkaita keinoja on monia, esimerkiksi mielenosoitukset, rahalahjoitukset avustuskeräyksiin, kannanotot sekä israelilaisten tuotteiden boikotointi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä