Viime Qstoc­kin yh­tey­des­sä tehtiin po­lii­sil­le yli 70 ri­kos­il­moi­tus­ta pe­tok­sis­ta – Val­ta­osas­sa kau­pi­tel­tiin ole­mat­to­mia lippuja

Rikosylikomisario Janne Koskela kehottaa tekemään rikosilmoituksen, mikäli joutuu lippuhuijauksen kohteeksi.

Qstock järjestetään 26.–27.7. Kuusisaaren ja Raatin alueella Oulussa.
Qstock järjestetään 26.–27.7. Kuusisaaren ja Raatin alueella Oulussa.
Kuva: Monica Hepo-oja

Loppuunmyytyyn Qstockiin haluavan kannattaa varoa lippuhuijareita. Poliisin tilastojen mukaan viime vuonna kymmenet joutuivat huijauksen uhreiksi.

Tänä vuonna Oulun piirissä Qstockin pieleen menneistä lippukaupoista ei ole vielä tehty rikosilmoituksia, kertoo Oulun rikostorjuntayksikön johtaja Janne Koskela.

– Viime vuonna lippuhuijauksia koskien tehtiin 22 rikosilmoitusta Oulun alueen piirissä. Kun haetaan sanoilla "Qstock" ja "petos", saadaan viime vuodelta yhteensä 71 osumaa, hän jatkaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä