Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo aikovansa esittää epäluottamusta puolustusministeri Antti Häkkäsen (kok.) toiminnasta. Syynä on Häkkäsen vierailu Israelissa, jossa hän tapasi maan puolustusministerin Israel Katzin. Virran mukaan hallituksen on kerrottava, kuka päätöksen tapaamisesta teki ja onko siitä linjattu koko hallituksen kesken.
Virta kuvailee Häkkäsen ja Katzin tapaamista käsittämättömäksi ja moraalittomaksi. Hänen mukaansa kyseessä on vahva symbolinen ele, joka saa Suomen Israel-politiikan näyttämään entistä synkemmältä ja sekavalta. Virta viittaa ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) ja useiden muiden valtioiden ulkoministerien yhteiseen lausuntoon, jossa vaaditaan Israelia lopettamaan Länsirannan siirtokuntien laajentaminen.
– Jos tapaaminen oli puolustusministeri Häkkäsen oma poliittinen valinta ilman Suomen ulkopoliittisen johdon hyväksyntää, on selvää, ettei hänellä voi enää olla eduskunnan luottamusta. Jos taas hallitus on linjannut tapaamisesta, kyse on vielä vakavammasta asiasta: silloin tämä moraaliton ele on Suomen hallituksen tietoisesti valitsemaa Israel-politiikkaa, josta koko hallituksen on kannettava vastuu, Virta kommentoi tiedotteessa.
Myös vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne kritisoi puolustusministerin vierailua. Hänen mukaansa joko hallituksen tai Häkkäsen luottamus pitäisi punnita eduskunnassa.
Häkkänen tutustui Daavidin Linkoon
Häkkänen vieraili Libanonissa ja Israelissa 13.—18. syyskuuta. Puolustusministeriön mukaan Israelissa Häkkänen muun muassa tapasi Katzin ja tutustui Suomelle hankittuun Daavidin Linko -ilmatorjuntajärjestelmään.
Katz muun muassa kertoi tällä viikolla, että on vain ajan kysymys, milloin Israel jatkaa täysimittaista sotaa Gazassa. Aiemmin tässä kuussa hän sanoi, että Israel on valmis siirtämään Gazan palestiinalaisväestön pois alueelta, kunhan Yhdysvallat osoittaa sijoituspaikan. Katz ja muut Israelin edustajat ovat luonnehtineet suunnitelmaa vapaaehtoiseksi muutoksi. Ihmisoikeusjärjestöt sekä useat ulkovallat ovat kutsuneet sitä pakkosiirroksi tai etniseksi puhdistukseksi.
Katz on toiminut Israelin puolustusministerinä loppuvuodesta 2024 lähtien.