Ve­si­lin­tu­ja yhä run­saas­ti, mar­ja­lin­nut jo vähissä – Me­ri­sir­rit muut­ta­vat Suomeen tal­veh­ti­maan

Pohjois-Pohjanmaalle on kerääntynyt jo satoja muutolla levähtäviä laulujoutsenia.
Pohjois-Pohjanmaalle on kerääntynyt jo satoja muutolla levähtäviä laulujoutsenia.
Kuva: Pekka Peura

Lokakuuta on enää viikko jäljellä, mutta linnusto on Pohjois-Pohjanmaalla yhä runsas ja monilajinen. Etenkin sorsalintuja on vielä alueen vesistöissä paljon.

Metsähanhia ruokailee Limingan ja Tyrnävän pelloilla edelleen tuhansia. Seurakseen ne ovat saaneet lyhytnokkahanhia, joita on laskettu parinsadan yksilön parvia.

Laulujoutsen on vesilinnuista myöhäisimpiä muuttajia, ja Perämeren rannikolle on alkanut kerääntyä jo isompia joutsenparvia. Esimerkiksi Siikajoen Hirvasperällä laskettiin 600 laulujoutsenta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä