Juhannuksen alla kaksi vuotta sitten virkavalansa vannonut Petteri Orpon (kok.) neljän puolueen hallitus ei ole päässyt tavoitteeseensa valtiontalouden vakauttamisessa. On käymässä jopa päinvastoin.
Valtiovarainministeriön (VM) maanantaina julkaisemasta suhdanne-ennusteesta ilmenee, että julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen kasvaa huomattavasti tulevina vuosina. Valtion ottama velkamäärä paisuu.
Ensi vuonna velkasuhde on 87,7 prosenttia eli kymmenen prosenttiyksikköä suurempi kuin hallituksen aloittaessa. Se on iso hyppäys. Seuraavina vuosina velkasuhde nousee hälyttäviin lukuihin, yli 90 prosenttiin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut