Sirkus: Kahden lapsen äiti sai syk­syl­lä puhelun ja päätti karata sir­kuk­sen matkaan

Oulu: Ro­tuaa­rin palloa vaivaa mys­ti­nen vika, jota sel­vi­te­tään edel­leen

Luitko jo tämän: Suun­nis­tus­ki­sa sai uuden kään­teen, kun Mu­hok­sen met­säs­tä löytyi Kel­los­ta ka­don­nut nainen

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Vas­taa­vaa ei ole to­teu­tet­tu koko Suo­mes­sa: Oulun noin 130 mil­joo­naa euroa maksava uusi pää­po­lii­si­ase­ma ja vankila -ko­ko­nai­suus on nyt tässä vai­hees­sa

Ruskonselkään noin kahdeksan kilometrin Oulun keskustasta on alkanut nousta ainutlaatuinen turvakampus.

Noin 13 hehtaarin kokoiselle tontille on ryhdytty rakentamaan uutta pääpoliisiasemaa ja vankilaa, minkä lisäksi rakennuskokonaisuuteen nousee käräjäoikeuden ja hovioikeuden käyttöön tuleva istuntosali.

Vastaavaa yhdistelmää ei ole Suomessa muualla, mitä toisteltiin turvakampuksella järjestetyssä peruskiven muuraustilaisuudessa perjantaina.

Navakassa tuulessa pidetyissä juhlallisuuksissa korostettiin vuosikausia suunnitellun rakennushankkeen erityislaatuisuutta.

– Tämä on pilottikohde ja ensimmäinen turvakampus Suomessa. Kyseessä on ainutlaatuinen kokeilu, Poliisihallituksen teknologiajohtaja Jyrki Wasastjerna luonnehti.

Hänen mukaansa Oulun poliisitalo edustaa niin sanotusti uusinta uutta poliisin valtakunnallisessa poliisitalokonseptissa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.