Ruskonselkään noin kahdeksan kilometrin Oulun keskustasta on alkanut nousta ainutlaatuinen turvakampus.
Noin 13 hehtaarin kokoiselle tontille on ryhdytty rakentamaan uutta pääpoliisiasemaa ja vankilaa, minkä lisäksi rakennuskokonaisuuteen nousee käräjäoikeuden ja hovioikeuden käyttöön tuleva istuntosali.
Vastaavaa yhdistelmää ei ole Suomessa muualla, mitä toisteltiin turvakampuksella järjestetyssä peruskiven muuraustilaisuudessa perjantaina.
Navakassa tuulessa pidetyissä juhlallisuuksissa korostettiin vuosikausia suunnitellun rakennushankkeen erityislaatuisuutta.
– Tämä on pilottikohde ja ensimmäinen turvakampus Suomessa. Kyseessä on ainutlaatuinen kokeilu, Poliisihallituksen teknologiajohtaja Jyrki Wasastjerna luonnehti.
Hänen mukaansa Oulun poliisitalo edustaa niin sanotusti uusinta uutta poliisin valtakunnallisessa poliisitalokonseptissa.