Ruukin hevoskeskuksessa on ratsu- ja ravikäytössä olevia hevosia nelisenkymmentä. Väitetty kaltoinkohtelu on keskittynyt ravihevosiin.
Kuva: Tiina Wallin
Hevosten kaltoinkohtelusyytösten vuoksi laajaan media- ja somejulkisuuteen joutuneessa Ruukin hevoskeskuksessa on tehty viimeisen kuuden ja puolen vuoden aikana kolme valvontaeläinlääkärin tarkastusta.
Vuoden 2015 marraskuussa sekä vuoden 2018 maaliskuussa hevoskeskus tarkastettiin normaalissa, määräajoin tehtävässä tallitarkastuksessa. Vuonna 2015 pientä huomautettavaa oli lääkekirjanpidon ajantasaisuudessa, mutta ei hevosten kohteluun tai kuntoon liittyvissä asioissa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut