Tilaajille

Val­tuus­ton pu­heen­joh­ta­ja Nikula uskoo, että pää­tök­sen­te­ko Oulun pal­ve­lu­verk­ko­uu­dis­tuk­ses­ta etenee – Pe­rus­suo­ma­lai­set ei hyväksy muu­tet­tua­kaan esi­tys­tä

Perussuomalaisten viiden hengen valtuustoryhmä ei hyväksy muokattuakaan versiota palveluverkkouudistuksesta.

Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Lauri Nikula (kesk.) uskoo, että palveluverkkoesityksen käsittely etenee aikataulun mukaan päätöksenteossa.
Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Lauri Nikula (kesk.) uskoo, että palveluverkkoesityksen käsittely etenee aikataulun mukaan päätöksenteossa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Lauri Nikula (kesk.) uskoo, että muokattu esitys palveluverkkouudistukseksi voi edetä kaupungin jatkokäsittelyssä.

Uudistuksessa on kyse useiden koulujen ja päiväkotien lakkautuksesta tai isoista uudelleenjärjestelyistä sekä merkittävistä muutoksista nuoriso-, liikunta- ja kulttuuripalveluihin.

Oulun kaupunki kertoi selvityksestä tammikuun lopussa ja keskiviikkona siitä julkaistiin päivitetty versio.

Nikulan mukaan nyt esillä oleva kokonaisuus on muodostunut pitkien neuvottelujen, huolellisen valmistelun ja kompromissien tuloksena.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä