Val­tuus­to päätti yk­si­mie­li­ses­ti: Tyr­nä­väl­le ra­ken­ne­taan hir­si­nen mo­ni­toi­mi­kou­lu

Kunnan viime vuoden tilinpäätös taas plusmerkkinen.

Tyrnävä
Kirkkomännikön koulun ruokala tullaan purkamaan. Tontille suunnitellaan rakennettavaksi hirsistä monitoimirakennusta muun muassa koulun ja päiväkodin käyttöön.
Kirkkomännikön koulun ruokala tullaan purkamaan. Tontille suunnitellaan rakennettavaksi hirsistä monitoimirakennusta muun muassa koulun ja päiväkodin käyttöön.
Kuva: Jenna Keränen

Kirkkomännikön koulun tontille rakennetaan L- tai U-muotoinen, noin 2 000 neliön kokoinen yksikerroksinen hirsirakennus koulun, varhaiskasvatuksen sekä kulttuuri- ja vapaa-aikapalveluiden käyttöön, päätti Tyrnävän kunnanvaltuusto maanantaina. Tila on muunneltava, monikäyttöinen ja energiatehokas.

Rakennukseen tulisi tilat noin 200 oppilaalle ja kahdeksalle opetusryhmälle. Varhaiskasvatusta varten olisi tilat kahdeksalle ryhmälle ja yhteensä 150 lapselle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä