Valitus va­lin­ta­ko­keen verk­ko­yh­tey­den pät­ki­mi­ses­tä ei tuonut li­sä­pis­tei­tä – Näin Oulun yli­opis­tol­la va­rau­du­taan suuriin osal­lis­tu­ja­mää­riin

Oulun yliopiston lääketieteelliseen tiedekuntaan hakenut mies teki valintakokeen viime kesänä Tampereen yliopistolla. Verkkoyhteyden pätkiminen häiritsi hänen koesuoritustaan.

Yliopistojen yhdeksän valtakunnallista valintakoetta järjestetään tällä ja ensi viikolla. Niistä kaikkiin voi osallistua Oulun yliopistolla.
Yliopistojen yhdeksän valtakunnallista valintakoetta järjestetään tällä ja ensi viikolla. Niistä kaikkiin voi osallistua Oulun yliopistolla.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Lääketieteen valintakokeessa ilmeni verkkoyhteysongelmia viime keväänä Tampereen yliopiston koepaikassa.

Oulun yliopiston lääketieteelliseen hakenut mies vaati Pohjois-Suomen hallinto-oikeudessa, että hänelle pitää myöntää 2,7 lisäpistettä tai vähintään 0,8 lisäpistettä menetetyn koeajan vuoksi. Mies oli tehnyt valintakokeen Tampereella.

Oulun yliopiston tutkintolautakunta oli hylännyt miehen vaatimukset verkkoyhteysongelmiin liittyen. Pohjois-Suomen hallinto-oikeudessa mies vaati tutkintolautakunnan päätöksen muuttamista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä