Väi­säs­ten oma­ko­ti­ta­lon kellari Py­hä­jär­vel­lä muuntuu tar­vit­taes­sa väes­tön­suo­jak­si – "E­tu­kä­teen val­mis­tau­tu­mi­nen on mie­len­ter­vey­del­le hy­väk­si"

Vaikka välitöntä turvallisuusuhkaa ei Suomessa ole, kriisitilanteisiin varautuminen kuuluu kansalaistaitoihin, pelastusviranomainen muistuttaa.

Pentti Väisäsen rakentaman talon kellarin suuaukkoa kattaa vahva betonirakenne. Kellarin sisätiloista johtaa lisäksi portaat yläkertaan.
Pentti Väisäsen rakentaman talon kellarin suuaukkoa kattaa vahva betonirakenne. Kellarin sisätiloista johtaa lisäksi portaat yläkertaan.
Kuva: Heikki Syrjäniemi

Ukrainassa riehuva sota ja Venäjän johdon uhkaavat puheet länsimaille ovat herättäneet monissa suomalaisissa turvattomuuden tunnetta, vaikka Suomeen ei tällä hetkellä kohdistu välitöntä sodan uhkaa. Viranomaiset ovat kuitenkin suositelleet kansalaisia varautumaan 72 tunnin ruokavarastoon kotioloissa mahdollisten sähkökatkojen ja kriisitilanteiden varalta.

Monen omakotiasujan takaraivoon on saattanut hiipiä ajatus myös mahdollisesta väestönsuojasta kriisiajan varalta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä