Uu­tuus­elo­ku­van nais­puo­li­nen su­per­san­ka­ri ei sylje lasiin, ja Heidi Ai­kio­nie­mes­tä se on vir­kis­tä­vää

Supergirl-elokuva sai genren hyvin tuntevan oululaisen viihtymään ja pohtimaan.

Heidi Aikioniemi näkee Supergirlin hahmossa sekä feminiinisiksi että maskuliinisiksi miellettyjä piirteitä.
Heidi Aikioniemi näkee Supergirlin hahmossa sekä feminiinisiksi että maskuliinisiksi miellettyjä piirteitä.
Kuva: Anssi Juntto
Leffavieras

Sarjakuvalehtien sivuilta Hollywoodin valtavirtaelokuviin loikanneissa supersankareissa on silloin tällöin nähty viinaan meneviä ja yöelämässä viihtyviä hahmoja. Naispuolisesta supersankarista moista ei ihan ensimmäisenä odottaisi.

DC-universumiin sijoittuvan Supergirl-uutuuselokuvan (Plaza & Star) alussa päähenkilö Kara Zol-El kuitenkin heräilee krapuloissaan rähjäisessä ja sotkuisessa avaruusaluksessaan.

– Tuli mieleen supersankarileffa Hancock vuodelta 2008. Näytetään, että ollaan oltu viihteellä ja juotu nimenomaan tuskaan ja suruun, ja kaikki on vähän huonosti, oululainen supersankarielokuvien ystävä Heidi Aikioniemi toteaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä