Uusi toi­sel­le as­teel­le val­men­ta­va kou­lu­tus alkaa Oulussa – yh­dis­tää kymp­pi­luo­kan ja muut ni­vel­vai­heen kou­lu­tuk­set

Uusi tutkintokoulutukseen valmentava koulutus (tuva) alkaa Oulussa 17. elokuuta.

Tuva-koulutuksessa yhdistyvät aiemmat niin sanotun nivelvaiheen koulutukset eli kymppiluokat, lukiokoulutukseen valmistava koulutus, lukiostartti ja ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus.

Tuva antaa valmiuksia opiskella toisella asteella ja siihen voi hakea myös, jos ei ole varma, mitä haluaa opiskella peruskoulun jälkeen.

Tuvaan voivat hakeutua oppivelvolliset eli alle 18-vuotiaat sekä vanhemmat henkilöt, joilta puuttuu toisen asteen koulutus. Lisäksi vierasta kieltä äidinkielenään puhuvat voivat hakeutua koulutukseen.

Koulutusta hallinnoi Oulun aikuislukio, mutta yhteistyössä toimivat eri koulut ja ammatilliset oppilaitokset. Koulutuksen laajuus on 38 viikkoa ja suoritusaika enintään yksi vuosi. Tuvaan voi osallistua myös lyhyemmällä ajanjaksolla omien tavoitteiden ja osaamistarpeiden mukaisesti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä