Tyrnävällä palaa neljän hehtaarin alue ja alueella liikkumista tulee välttää.
Pelastuslaitos kertoo, että Tyrnävällä syttyi aamuyöllä palamaan noin kahden hehtaarin teollisuushalli, joka sytytti myös viereiset hallit palamaan. Yhteensä tulipalo on levinnyt noin neljän hehtaarin alueelle.
Halleissa on varastoitu 4,2 miljoonaa kiloa perunaa sekä perunanlajittelulinjasto. Kaikki neljä perunahallia tulevat tuhoutumaan palossa, pelastuslaitos arvioi.
Kohteessa oli puoli kuuden aikaan yhteensä 16 pelastuslaitoksen ajoneuvoa. Palo ei aiheuta leviämisvaaraa eikä siitä ole aiheutunut henkilövahinkoja, mutta lähellä asuvia kehotetaan sulkemaan ilmanvaihto rakennuspalon ajaksi. Myös Leppiojantiellä liikkumista rajoitetaan, kunnes sammutustyöt ovat ohi.
Pelastuslaitos sai hälytyksen Leppiojantielle noin puoli kahdelta aamuyöllä. Sammutustöiden arvioidaan kestävän pitkälle aamupäivään. Palon syttymissyytä tutkitaan.