Tyr­nä­vä­läi­nen kir­jai­li­ja Pirjo Su­vi­leh­to avaa kir­jal­li­suus­te­ra­piaa uudessa kir­jas­saan – "Lu­ke­mal­la ja kir­joit­ta­mal­la il­miöil­le haetaan jär­jes­tys­tä ja haas­teil­le sa­noi­tus­ta"

Pirjo Suvilehdon kirjallisuusterapiaa käsittelevä kirja Oi ihana satu tarjoaa konkreettisia eväitä vanhemmille ja kasvattajille.

Pirjo Suvilehdon kotoisat innoittajat Tyrnävällä ovat Pööpyli-kani ja Pritney-poni.
Pirjo Suvilehdon kotoisat innoittajat Tyrnävällä ovat Pööpyli-kani ja Pritney-poni.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Uuden kirjan kirjoittaminen lasten ja nuorten kirjallisuusterapiasta inspiroivassa Pariisissa oli tyrnäväläisen tutkijan ja kirjailijan Pirjo Suvilehdon pitkäaikainen haave.

Neljän eri Pariisin-matkan aikana Suvilehto kirjoitti ja valokuvasi kirjan kuvitusta. Viimeinen valokuva ja kirjan ensimmäisen luvun kuvituskuva on lasten ja nuorten kirjahyllystä Mitterrandin kirjastosta Pariisista.

Sitten romahti. Vuonna 2008 alkaneen pitkän kirjaprosessin loppusilaus ei enää onnistunut unelmien kaupungissa, kun koronavirus levisi vaaralliseksi pandemiaksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä