Tilaajille

Työn määrä ei rat­kai­se sitä, kuka uupuu – Ou­lu­lais­lää­kä­ri Lari Kar­ju­la: "Työtön voi olla stres­saan­tu­neem­pi kuin pörs­si­yh­tiön joh­ta­ja"

Suorituskeskeisessä elämässä ihminen haluaa pitää asiat hallinnassa. Pahimmillaan sellainen elämänasenne voi johtaa uupumukseen ja oman elämän arvotyhjiöön.

Kempeleessä työskentelevä Lari Karjula sanoo, että tässä ajassa ihmisiltä vaaditaan joustavaa mieltä, sillä se suojaa myös uupumiselta.
Kempeleessä työskentelevä Lari Karjula sanoo, että tässä ajassa ihmisiltä vaaditaan joustavaa mieltä, sillä se suojaa myös uupumiselta.
Kuva: Mikko Halvari

Ihmiset uupuvat, koska eivät ole valmiita luopumaan korkeasta elintasostaan ja tyytymään tavallisempaan, vaikka se lisäisi heidän jaksamistaan ja elämänlaatuaan.

Näin sanoo Kempeleessä työskentelevä lääkäri ja yritysvalmentaja Lari Karjula, 33.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä