Tilaajille

Työk­kä­rit mul­lis­tu­vat vuo­den­vaih­tees­sa – Poh­jois-Poh­jan­maal­la pie­net­kin kunnat saavat oman pal­ve­lu­pis­teen

Pohjois-Pohjanmaalla aloittaa vuoden vaihteessa kolme suurta kuntavetoista työllisyysaluetta. Kainuu-Koillismaan työllisyysalueessa on kaksi Koillismaan kuntaa.

Vuoden vaihteessa astuu voimaan suuri työvoima- ja elinkeinouudistus, jossa työllisyysasiat siirtyvät valtion te-toimistoilta kuntien vetämiin työllisyysalueisiin. Pohjois-Pohjanmaalla muutos näyttää merkitsevän ainakin sitä, että kuntakohtaisten paikallisten palvelupisteiden määrä nousisi nykyisestä merkittävästi.

Oulun työllisyysalueen lisäksi Pohjois-Pohjanmaalla ovat Raahen ja Ylivieska-Kalajoki-Nivala työllisyysalueet. Koillismaan kunnat Taivalkoski ja Kuusamo kuuluvat Kainuu-Koillismaa-työllisyysalueeseen.

Entivanhaiset työkkärit eli te-toimistojen palvelupisteet ovat pian historiaa. Tilalle tulevat työllisyysalueiden asiointoimistot enimmäkseen kuntien virastoihin.
Entivanhaiset työkkärit eli te-toimistojen palvelupisteet ovat pian historiaa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä